GRAMATIKA LEKCE 3 

I have no problem with that

S tím nemám problém

Sue: Do you mind if I bring my dog?

Jill: No, I have no problem with that.

GRAMATIKA

  • Do you mind if I bring my dog? = Nevadí ti, když si přivedu psa?

    Nejdřív jen pár slov o tvoření otázky v této větě. Před podmět postavíme pomocné sloveso Do. Proč pomocné? Protože s jeho pomocí tvoříme otázku. Existují jen 3 pomocná slovesa (be, havedo). V naší větě postavíme pomocné Do před podmět a zbytek věty zůstane stejný jako v oznamovací větě (Němčináři pozor: nemůžeme bohužel přehodit sloveso a zájmeno a tak vytvořit otázku Mind you if I bring my dog?). 

  • A teď se podívejme na celou užitečnou frázi Do you mind if I + sloveso v přítomném čase = „Nevadí ti/nebude ti vadit, když..“. Jde o způsob, jak zdvořile požádat o dovolení něco udělat anebo se ujistit, že někomu nebude vadit, když něco uděláme. Uvědomte si, že Do you mind? vlastně znamená totéž co Do you think it is a problem? (= Myslíš si, že (něco) je problém?). No, a když chceme říct, že to problém není, tak naše odpověď začne slůvkem No.
  • No a teď k tomu if - Pamatujte si, že na rozdíl od češtiny jsou v angličtině obě věty v souvětí v přítomném čase – i ta po if (Neříkáme tedy Do you mind if I will bring my dog?) Pokud si teď říkáte „Proboha, věta s if …to mi vždycky dělalo problém“, tak pro vás máme jednoduché řešení ... Neřešte to. Fakticky ne. Vstřebejte tuhle větu, a když to uděláte, pomůže vám to příště vytvořit nějakou takovou podobnou. Jste kuřáci? Tak vy si můžete zapamatovat modelovou a pro vás praktickou větu Do you mind if I smoke? "Nebude vám vadit, když si zapálím?" A ještě vzkaz pro milovníky gramatiky. Pokud vám komplexní vysvětlení schází, tak nebojte. Určitě se s if ještě mnohokrát setkáme a vždycky si k tomu něco řekneme. Jinak ale platí, že EspressoEnglish není kurz gramatiky, sorry 🙂